Antykoncepcja po porodzie: sprawdź, jakie metody możesz stosować jeżeli jesteś kobietą karmiącą piersią, a jakie jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym.

Rynek przesycony jest środkami antykoncepcyjnymi. Od tradycyjnych prezerwatyw aż do antykoncepcji hormonalnej, która dla młodej mamy nieplanującej kolejnego dziecka jest najskuteczniejsza. Z troski o siebie i swoje niemowlę zastanawiasz się, jaka metoda antykoncepcji będzie zarówno pewna, jak i bezpieczna. Przyjrzyjmy się wszystkim możliwościom, ale najpierw zadajmy sobie pytanie:

Kiedy rozpocząć współżycie po ciąży?

Terminem granicznym wyznaczonym przez lekarzy, po którym kobieta może wrócić do pożycia seksualnego, przyjęło się 6 tygodni. Jednak wiele kobiet decyzję o rozpoczęciu współżycia podejmuje już po 4 tygodniach od porodu. Czy ten okres wystarczy? Tak, ale pod warunkiem braku krwawienia, stanów zapalnych lub innych zmian w obrębie macicy. Jeżeli jednak wraz z partnerem zdecydowaliście się powrócić do współżycia, a następnego potomka nie planujecie, to pora na wybór dogodnej formy antykoncepcji. Tutaj wybór uzależnia się przede wszystkim jednym czynnikiem – czy jesteś matką karmiącą, czy też nie.

Antykoncepcja dla matki karmiącej piersią

Czas karmienia jest naturalnym okresem zmniejszonej płodności. Należy jednak podkreślić słowo „zmniejszonej”, bowiem sama laktacja nie jest naturalną metodą antykoncepcji. U kobiet karmiących owulacja następuje około 10-12 tygodni po porodzie i nie zawsze towarzyszy jej krwawienie. Wynika to stąd, że w organizmie „walczą” z sobą dwa hormony – estrogen i prolaktyna, która odpowiedzialna jest za produkcję pokarmu, a także za hamowanie wydzielania estrogenu, który to odpowiada za jajeczkowanie. Badania wskazują jednoznacznie – ok. 10% kobiet po pół roku stosowania karmienia jako metody antykoncepcji zachodzi w ciążę, a po roku jest ich nawet 20%.

Jakie więc mamy możliwości?

Metoda naturalna

Wiele kobiet myśli, że samo karmienie piersią uchroni je przed ciążą, jednak to może zastąpić antykoncepcję przez krótki czas i tylko przy rygorystycznym spełnianiu pewnych warunków. Metoda ta nazywa się LAM. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,7.

Czym jest metoda LAM?

Można ją stosować do 6 miesiąca po porodzie jeżeli nie wystąpiła miesiączka. Jednak, aby była skuteczna:

  • Trzeba karmić piersią – tylko i wyłącznie!
  • W nocy karmić dziecko minimum co 6 godziny, a w dzień co 4 godziny
  • Dziecko musi aktywnie ssać pierś i spędzać przy niej czas minimum 100 minut dziennie
  • Nie dawać dziecku smoczka, laktatorów i kapturków

 

Jak widać, metoda ta jest dość restrykcyjna, dlatego, jeśli nie jesteśmy w 100% pewne, że będziemy przestrzegać powyższych zasad warto zastosować prezerwatywy, kapturek naszyjkowy, antykoncepcję hormonalną, zastrzyki hormonalne lub wkładkę domaciczną.

 

Prezerwatywy

Prezerwatywy czy też kapturek naszyjkowy to najprostsze sposoby antykoncepcji. Są w 100% dozwolone podczas karmienia piersią. Stosowanie prezerwatywy przez mężczyznę dodatkowo jest zabezpieczeniem przed wystąpieniem infekcji.

Pigułki

Podczas laktacji stosuje się jednoskładnikowe tabletki hormonalne, to znaczy takie, które w swoim składzie mają tylko progestagen (nie zawierają estrogenu). Stosować je można od 6 tygodnia po porodzie. Nie mają one wpływu na jakość mleka, zdrowie dziecka i nasze samopoczucie. Poleca się je nie tylko matkom karmiącym piersią, ale również dla kobiet z epilepsją, migrenami i tym, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogeny. Tabletki zażywa się bez przerwy, a skuteczne stają się po tygodniu od rozpoczęcia.

Wkładka domaciczna

Tę metodę antykoncepcji również można stosować po 6. tygodniu od porodu. To przedmiot w kształcie litery T wykonany z miedzi lub plastiku, który stopniowo uwalnia progesteron. W organizmie utrzymywany jest stały poziom hormonów. Uznawana jest za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji a do tego bezpieczną w okresie laktacji. Wkładkę zakłada się na około 3-5 lat.

Zastrzyki hormonalne

Zastrzyk hormonalny Depo-Provera zawiera w sobie tylko progestagen. Zabezpiecza na okres około trzech miesięcy, po czym należy przyjąć kolejną dawkę leku. W tej metodzie jednak ciężko sterować cyklem miesięcznym. Zastrzyk wykonuje się w pierwszych 5 dniach cyklu. Jeśli kobieta nie karmi, może przyjąć zastrzyk już 5 dni po porodzie, a jeżeli jest karmiąca to dopiero po upływie 6. tygodni od porodu.

 

Antykoncepcja dla matki niekarmiącej piersią lub matki po okresie laktacji

Jeżeli zdecydowałaś się nie karmić piersią, to antykoncepcję hormonalną możesz stosować już po 6 tygodniach od porodu. Jeżeli urodziłaś zgodnie z planowanym terminem, to owulacja może pojawić się już 4 tygodnie po porodzie – zwykle po pierwszej miesiączce. Jeżeli do życia seksualnego chcesz powrócić jak najszybciej, to stosuj antykoncepcję od razu. Możesz wybrać ją już nawet przed samym porodem - tabletki jedno lub wieloskładnikowe, plastry, pierścienie dopochwowe, zastrzyki i wkładki domaciczne.

Pigułki antykoncepcyjne

Tutaj Twój wybór jest trochę większy – możesz stosować zarówno jedno-, dwu- i trójfazowe pigułki antykoncepcyjne. Jednak nie wracaj do swoich tabletek stosowanych przed ciążą bez konsultacji z lekarzem – często bowiem okazuje się, że kobiety po ciąży muszą zwiększyć dawkę przyjmowanego estradiolu. To lekarz powinien zadecydować o doborze odpowiedniego preparatu antykoncepcyjnego.

Plaster antykoncepcyjny

Naklejany na suchą i czystą skórę plaster o wymiarach 45x45mm zawiera w sobie progestagen i pochodne estrogenu, które wnikają bezpośrednio do krwiobiegu. Przez trzy tygodnie powinnyśmy zużyć 3 plastry – pierwszy naklejamy 1. dnia i ściągamy 8., kiedy to zakładamy nowy, który znowu ściągamy po 8 dniach i ostatni plaster również ściągamy po kolejnych 8 dniach. W 22 dniu cyklu następuje tydzień przerwy na krwawienie.

Pierścień dopochwowy

Na polskim rynku dostępny jest bezbarwny pierścień dopochwowy NuvaRing o średnicy ok. 5 cm. Zawiera progestagen i niewielką ilość estrogenów. Noszenie pierścienia powinno być bardzo komfortowe i nieodczuwalne zarówno dla Ciebie, jak i dla partnera. Pierścień samodzielnie umieszcza się w pochwie w 1. dniu cyklu i usuwa po 3 tygodniach, kiedy to następuje 7-dniowa przerwa. Pierścień można wyjąć na czas stosunku (2-3 godziny) i włożyć ponownie.

Poniżej przedstawiamy Wskaźnik Pearla wybranych metod. Pokazuje nam jaka jest ich skuteczność. Jest to liczba ciąż, która wystąpiła u stu kobiet stosujących daną metodę przez 12 miesięcy. Jeżeli np. wskaźnik Pearla dla danego środka antykoncepcyjnego wynosi 15 oznacza to, że w ciągu jednego roku aż 15 kobiet ze 100 stosujących zaszło w ciążę, wskaźnik 0,2 – to tylko dwie ciąże na tysiąc kobiet.

Wskaźnik Pearla wybranych metod:

metoda LAM 0,9–2,5

prezerwatywa 3–14

kapturek naszyjkowy 6–16

stosunek przerywany 15–28

metoda objawowo-termiczna 0,2–3

globulka dopochwowa 6–30

kremy i pianki plemnikobójcze 4–30

tabletka dwuskładnikowa 0,2–5

tabletka jednoskładnikowa 0,5–5

plaster 0,2–1

hormonalny pierścień dopochwowy 0,25–1,75

zastrzyk antykoncepcyjny 0,3

hormonalna wkładka domaciczna 0,1–0,2

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie współżycia po ciąży i stosowanie antykoncepcji powinnaś przede wszystkim wziąć pod uwagę Twoje samopoczucie, Twój stan zdrowia oraz to czy karmisz piersią, czy nie. I pamiętaj – porozmawiaj o wybranej przez siebie metodzie antykoncepcji z ginekologiem.
LEAVE A REPLY

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url