Nadchodzą zmiany! Nowy standard opieki okołoporodowej 2019!
Ciąża dla każdej kobiety to wyjątkowy okres w jej życiu. Pod sercem rozwija się nienarodzony jeszcze człowiek, a wchodzenie w kolejne etapy przybliża do finału, którym jest poród. Prędzej czy później każda ciężarna intensywnie myśli o tym, jak będzie przebiegał poród oraz jakie standardy opieki ma zapewnione w szpitalu. Już od stycznia 2019 roku nadchodzą spore zmiany w tej kwestii. Zostaniesz mamą po nowym roku? Koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi zagadnieniami!
Nowe standardy opieki okołoporodowej określa rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2018r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Na jakie nowości muszą przygotować się świeżo upieczone mamy?
Kolejne badanie w pakiecie i wcześniejsze dokładne „poznanie” malucha
Każda przyszła mama przechodzi przez 9 miesięcy szereg obowiązkowych jak i zleconych przez lekarza prowadzącego badań. Rozporządzenie dokłada do tego katalogu jeszcze jedno, a mianowicie Test Becka. Związane jest to z naciskiem na zapobieganie depresji zarówno w ciąży jak i po porodzie. Na czym polega Test Becka? To nic innego jak test składający się z 21 pytań wielokrotnego wyboru, wśród których ciężarna będzie pytania m.in. o samoocenę, zainteresowanie światem zewnętrznym, odczuwane emocje czy myśli samobójcze. Co więcej, badanie to będzie przeprowadzane aż trzykrotnie: w I trymestrze ciąży, miesiąc przed planowaną datą porodu oraz miesiąc po urodzeniu dziecka, a pacjentkę skieruje na nie lekarz prowadzący ciążę. Wśród nowości znajdzie się także zmiana terminu badań połówkowych USG. Do tej pory wykonywane były one między 21., a 26. tygodniem ciąży. Od stycznia dokładniejsze „poznanie” maluszka będzie miało miejsce już pomiędzy 18., a 22. tygodniem.
Wcześniejszy przyjazd do szpitala? Nie tym razem!
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, obowiązkowy przyjazd do szpitala kobiety ciężarnej ma miejsce w 41. tygodniu ciąży. Od stycznia 2019 roku przyszła mama przy prawidłowym wyniku KTG i USG oraz przy prawidłowym odczuwaniu ruchów płodu będzie mogła pozostać w domu. Po okresie 7 dni ciężarna będzie proszona o wykonanie kolejnych badań KTG i USG. W trakcie tej wizyty należy ustalić datę hospitalizacji, tak aby poród miał miejsce przed końcem 42. tygodnia. W przypadku odstępstw od normy wskazane jest indywidualne rozpatrywanie przypadków.
Co z tym znieczuleniem?
Sporo emocji budzi także zapis dotyczący metod łagodzenia bólu podczas porodu. Rozporządzenie wymienia cały katalog, aczkolwiek znieczulenie farmakologiczne wciąż pozostaje w decyzji osoby sprawującej opiekę. Co więcej, szpital nie ma obowiązku zapewniać wszystkich dostępnych w rozporządzeniu metod, co nie przypadło do gustu większości ekspertom w tej dziedzinie. Zmiany zapowiadają większy nacisk na edukację w zakresie łagodzenia bólu porodowego tak, by jej owocem było nabycie odpowiedniej wiedzy przez pacjentkę jeszcze przed rozwiązaniem.
Karmienie piersią wciąż na topie – wspaniale!
W treści nowego rozporządzenia znajdziemy spory nacisk na karmienie naturalne. Szereg zmian, wśród których znajdziemy m.in. obowiązkowe zapewnienie laktatora młodej mamie na szpitalnym oddziale, ma pomóc kobietom na początku przygody z karmieniem piersią. W przypadku mamy wcześniaków, ułatwiony, w miarę możliwości danej placówki, ma być też dostęp do mleka z banku mleka kobiecego. Ważne będzie także wsparcie kobiety karmiącej i karmienie mlekiem zmodyfikowanym tylko po wyraźnym zaleceniu lekarza. Producenci mleka zmodyfikowanego nie będą mieli łatwo – zmiany uwzględniają także zakaz reklamowania niektórych produktów, w tym mleka zmodyfikowanego, np. w pakietach z próbkami dla pacjentek – ma to na celu wpływać na decyzję mam o karmieniu własnym mlekiem.
Będzie mniej interwencji medycznych?
W standardzie opieki okołoporodowej znajdziemy zapis o nacisku na ograniczanie niezbędnych interwencji medycznych. O czym tu mowa? Oczywiście m.in. o nacięciu krocza, przeprowadzaniu cięcia cesarskiego, indukcji porodu, amniotomii czy stymulowaniu czynności skurczowych i podawaniu opioidów.
Oczywiście, oprócz zmian, podtrzymano także wiele dotychczasowych i dobrych nawyków, takich jak m.in. kontakt bezpośredni skóra ze skórą matki i dziecka po porodzie, trwający dwie godziny czy wykonywanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych i standardowych procedur z noworodkiem przy obecności matki, która przebywa na specjalnej, poporodowej sali.
Kto stoi za wszystkimi zmianami znajdującymi się w rozporządzeniu? Praca nad nowymi standardami została powierzona zespołowi ekspertów, który powołało Ministerstwo Zdrowia. Przyszłe mamy, począwszy od tych styczniowych, muszą przygotować się zatem na najważniejsze zmiany. Świadomość swoich praw i obowiązków podczas ciąży i pobytu w szpitalu jest bowiem szalenie istotna!
Zaufaj Położnej! 🙂