Każda przyszła mama gruntownie analizuje swój przyszły poród "klatka po klatce". Jeżeli Ciebie dotychczas to jeszcze nie spotkało to niewykluczone, że podczas snów w II trymestrze różne scenariusze się nawiną Ale czy któraś z Was myślała kiedyś jak będą wyglądały pierwsze chwile po porodzie? Tak naprawdę nikt nie interesuje się okresem połogu (jest to okres sześciu tygodni od chwili urodzenia się dziecka). Jako, że jestem zwolenniczką uświadamiania kobiet co je czeka na każdym etapie życia -i tym razem chciałabym się z Wami podzielić swoimi obserwacjami ale i doświadczeniami (przypomnę, że mój synek ma 1,5 roku i nadal wszystko dobrze pamiętam!!!).
Na wstępie warto zaznaczyć, że bardzo istotnym jest czy jesteśmy po cięciu cesarskim czy po porodzie drogami i siłami natury, jako, że sama jestem po "cięciu" -od tego wariantu zacznę.
Będąc po zabiegu mama nie może pić ani jeść, niewskazane jest podnoszenie głowy -mówiąc w skrócie leżymy płasko przez około 12 godzin. Po tym czasie rozpoczynamy rehabilitacje by w około 30 minut wstać z łóżka. Gwarantuje wam, że będzie to jedno z waszych najtrudniejszych wstawań (kładąc się na boku, podciągając się rękami, opuszczając w tym samym czasie nogi). Wcześniej będzie trzeba wykonywać wiele prostych ćwiczeń -kręcić nadgarstkami, zginać i prostować nogi, podnosić biodra itd.
Po porodzie drogą cięcia cesarskiego bardzo boli brzuch - nie jest to odkrywcze stwierdzenie w końcu mówimy o dużej operacji -ale warto o tym wspomnieć, by zrozumieć, że kobieta ma trudności z podnosieniem się w łóżku, schodzeniem z łóżka, śmianiem się, zakładaniem klapek, a nawet przemieszczaniem się z punktu A do punktu B -zazwyczaj mamy po cięciu chodzą charakterystycznie przygięte jakby słoń im siedział na plecach. Po cięciu cesarskim bardzo trzeba uważać na bliznę -zbyt szybkie chodzenie i nadwręzanie swojego organizmu może doprowadzic do powstania stanu zapalnego na bliźnie -robi się ona czerwona i obrzmiała. Niestety, po wyjściu ze szpitala nie będziemy mogły sobie pozwolić na podnoszenie dziecka w foteliku samochodowym, wnoszeniu wóżka do samochodu, dźwigania siatki z zakupami czy miski z praniem gdyż jest to niebezpieczne i może prowadzić do nagłego krwawienia.
Krwawienie po porodzie nie musi być niepokojące..w okresie połogu charakterystyczne jest krwawienie poporodowe, które może trwać do 6 tygodni i podczas swojego okresu trwania zmiania kolory -najpierw jest krwiste, potem brunatne, żółtawe a w końcu bezbarwne. Jest ono naturalne, gdyż powoduje je rana po odklejonym łożysku w macicy.
Podczas ciąży w organiźmie kobiety zbiera się wiele wody (np. w postaci obrżeków), której musi się pozbyć, dlatego po porodzie kobiety bardzo często czują potrzebę oddawania moczu. Dodatkową "niespodzianką" jest fakt, że kobieta bardzo intensywnie się poci, dlatego dobrze jest pamiętać o wielu koszulach (np 3 rozpinanych) spakowanych jeszcze na czas pobytu w szpitalu.
Warto dodać, że mimo braku miesiączek w ciągu 6 tygodni WRACA PŁODNOŚĆ -tak dokłdanie.. jeżeli nie chcemy zadbac o rodzeństwo już w pierwszym miesiącu musimy rozważyć antykoncepcję! Zwłaszcza mamy po operacji muszą o tym pamiętać, gdyż ginekolodzy zalecają wstrzymanie się z kolejną ciążą na okres optymistyczny czyli 6 miesiący oraz pesymistyczny 24 miesiace.
Więcej już niebawem 😉
Tymczasem zapraszam gorąco na zajęcia do nowoczesnej szkoły rodzenia Zaufaj Położnej w Trójmieście Po kursie mogę Ci zagwarantować, że nic Cię nie zaskoczy 😉